logo

Návštěva zubaře

PDF
Print
E-mail
Written by Administrator
Monday, 06 September 2010 14:44

Přátelé a kamarádi,

malé poohlédnutí do studia ekonomiky v energetických odvětvích.

Proč to?

Dneska jsem ležel v křesle mého dentisty, když mi zrovna říkal, co jsem to za troubu, když si lámu zuby tak nevhodně až mi z toho šly slzy do očí. Během té naší konverzace, kdy jsem trpělivě naslouchal problémům a radám starších, jsem se snažil o komunikaci dlouhým nebo krátký kloktáním. Vím, kloktání mi nepřipadá pro fundovanou debatu dvou odborníků zrovna vhodný jazyk, ale v případě ochrnutí celé pusy anestetikem vám nic jiného nezbude.

Během našeho rozhovoru jsem se dokloktal i k tomu, že jsem po dlouhých útrapách dokončil i školu a že se v oboru snad i realizuji. Dostal jsem tedy hnedka po papule otázkou: "Proč se mi zdražuje elektrika, když se staví ty fotovoltaické elektrárny, které vyrábí elektřinu zadarmo". Musím říci, že taková otázka napadne snad každého člověka při pohledu na svůj účet za elektřinu a především kolonku ohledně podpory obnovitelných zdrojů (sice jsem svůj účet za elektřinu nikdy neviděl, ale domnívám se, že tam taková kolonka je, jelikož každému radím, aby se na ni podíval).

Pojďme tedy k odpovědi.

Každá investice, tedy i fotovoltaická elektrárna, se potýká se dvěma druhy nákladů, investiční a provozní. Když budu odpověď značně vulgarizovat a doufat, že někdo nebude chtít, abych vrátil nabytý titul, tak lze říci, že na začátku musíte vytáhnout z peněženky hrozně moc peněz, abyste mohli nakoupit elektrárnu, která vám pak bude vyrábět elektřinu. U fotovoltaické elektrárny musíte na začátku vytáhnout poměrně velký balík peněz oproti tomu, co budete platit během celé doby její životnosti. Zatím máme sluneční svit zadarmo, ale počkejme, než ho někdo zdaní. Proto se nám doopravdy zdá, že elektrárna vyrábí elektřinu zadarmo, ale bohužel si musí vydělat za několik let na tu mamutí částku, kterou jste vytáhli na začátku z peněženky.

Toto zjištění není asi pro nikoho nic nového a funguje to naprosto vždy a mimo státní rozpočet snad i všude. Klasický problém si řeknete, ale stále to nevysvětluje, proč bude ta elektřina dražší. Pokud chcete tedy vyrobit elektřinu přímo ze sluníčka, tak vás to v součtu vyjde několikanásobně dráž, než v případě „klasických“ elektráren.

Ekonomicky uvažující člověk si pak řekne, proč lidé staví fotovoltaické elektrárny, když je jejich elektřina tak drahá? Je to jednoduché, protože vy máte povinnost jí koupit.

Ale abyste vy, jako spotřebitelé, byli chránění, tak to musíte koupit za předem regulované ceny.

Řekl bych, že nám tu v posledních letech tato regulace nějak nepovedla a proto, nám porostou účty za elektřiny do nebeských výšin až Slunce se budou dotýkat.

Nemyslím si, že by to byla hlavně vina Energetického regulačního úřadu, který tuto podporu stanovuje, ani úředníků, kteří nám zákonem tuto povinnost dali. Ale ve výsledku to je chyba naše, zvolili jsme si před několika lety naše představitele, kteří nám nadělili takovéhle krásné dárečky.

Doufejme, že nás nečeká za pár let něco podobného, třeba v podpoře „super ekologických“ vozidel na elektřinu.

Snad jsem alespoň trochu objasnil a nebo zatemnil ponurou stránku fotovoltaických elektráren (defacto všech podporovaných oblastí lidského žití).

 

Last Updated ( Monday, 08 November 2010 23:21 )